facewatch

Facewatch #19 - 10 najlepszych polskich designerów do 30-stki

Nie przekroczyli jeszcze 30-stki, a już projektują dla nas meble, akcesoria domowe, elektroniczne gadżety, a nawet samochody. Poznajcie 10 najciekawszych polskich designerów młodego pokolenia.

1. Wiktoria Lenart

Wiktoria Lenart

Dwa lata temu zaprojektowane przez Wiktorię modułowe biurko WorkNest, które pomaga w organizacji przestrzeni pracy, szturmem zdobyło internet (pisały o nim m.in Fast Company czy Apartment Therapy). To zaowocowało podjęciem współpracy z firmą Meble VOX, która zainteresowała się wdrożeniem mebla do produkcji i szybko zaczęła zlecać absolwentce wrocławskiej ASP kolejne projekty.

W 2014 roku miała miejsce premiera kolekcji wielofunkcyjnych mebli młodzieżowych SPOT, za którą VOX i Wiktoria zostali uhonorowani prestiżową nagrodą IF Design Award.

Wiktoria brała też udział przy powstawaniu kolekcji MIO dla VOX (wspólnie z Joanną Leciejewską) wyróżnionej w plebiscycie must have 2015 oraz mebli biurowych PLUS dla BALMY (wspólnie z Piotrem Kuchcińskim). Projekty Wiktorii to jednak nie tylko wielofunkcyjne meble. W jej portfolio można znaleźć m.in. także przedmiot pomagający nalewać wodę osobom starszym (DROP) czy zestaw do prasowania oparty na technologii indukcji (KANGOO IRON SET). Wiktoria Lenart twardo stąpa po ziemi, w jej projektach próżno szukać wymyślnych kształtów czy niepotrzebnych ozdobników - tylko czysta forma i funkcjonalność!

WorkNest, proj.: Wiktoria Lenart WorkNest, proj.: Wiktoria Lenart
SPOT by VOX, proj.: Wiktoria Lenart SPOT by VOX, proj.: Wiktoria Lenart
MIO by VOX, proj.: Joanna Leciejewska, Wiktoria Lenart MIO by VOX, proj.: Joanna Leciejewska, Wiktoria Lenart
DROP, proj.: Wiktoria Lenart DROP, proj.: Wiktoria Lenart
Bartek Zimny

Absolwent Wydziału Wzornictwa ASP w Krakowie. Przez 6 lat zdobywał doświadczenie, pracując dla wielu firm i projektując tak zróżnicowane produkty, jak odzież sportowa (4F), meble i oświetlenie (odRzeczy) czy nawet drukarki 3D.

W końcu Bartek wraz z dwójką przyjaciół założył VORM Lab, studio specjalizujące się w projektowaniu urządzeń i aplikacji z obszaru internetu rzeczy.

Ich pierwszym poważnym sukcesem były Clime'y, niewielkie sensory przeznaczone do współpracy z systemami inteligentnego domu, które potrafią łączyć się z siecią przez bluetooth i zdalnie zarządzać oświetleniem oraz przekazywać dane dotyczące temperatury, ruchu i wilgotności powietrza (projektem zainteresował się Microsoft). Kolejny sukces VORM Lab to innowacyjny portfel Woolet wyposażony w specjalny czujnik, który nie pozwala go zgubić. Firma zebrała pieniądze na jego wdrożenie za pośrednictwem Kickstartera, zdobywając finansowanie w wysokości aż 332 tys. dolarów, choć cel minimum został ustanowiony na poziomie 15 tys. dolarów. Obecnie VORM Lab pracuje nad wdrożeniem seks gadżetów Lovely wyposażonych w czujniki, które mają poprawiać naszą sprawność seksualną.

Woolet, proj.: VORM Lab Woolet, proj.: VORM Lab
Lovely, proj.: VORM Lab Lovely, proj.: VORM Lab
Wiktoria Szawiel

Wiktoria Szawiel ukończyła Wydział Wzornictwa na ASP w Warszawie oraz Design Academy w Eindhoven, a obecnie mieszka i pracuje w Lizbonie. Jej najbardziej znanym projektem jest kolekcja Landscapes Within, która dostała must have 2015, była nominowana do Gijs Bakker Award oraz stypendium Keep and Grant i została zauważona przez najważniejsze serwisy branżowe (m.in. Dezeen). Meble i akcesoria wnętrzarskie wchodzące w skład tej kolekcji zostały zrobione z oszlifowanej żywicy, w której projektantka zatopiła m.in. surowe drewno i wiklinę (miks materiałów przypomina skamielinę). W ten sposób Wiktoria chciała przetłumaczyć inspiracje polskim krajobrazem na język materiałów, kolorów, form i technik rzemieślniczych.

Prace Wiktorii wyróżniają odważne eksperymenty materiałowe i oryginalne podejście do projektowania, w którym opowiadana historia jest często ważniejsza od funkcji obiektu. 

To właśnie te cechy sprawiają, że jej projekty są pokazywane na wystawach w całej Europie.

Landscapes Within, proj.: Wiktoria Szawiel Landscapes Within, proj.: Wiktoria Szawiel
Landscapes Within, proj.: Wiktoria Szawiel Landscapes Within, proj.: Wiktoria Szawiel
Seasons Summer, proj.: Wiktoria Szawiel Seasons Summer, proj.: Wiktoria Szawiel
What is left when wine is gone, eksperymentalne produkty z korków po winie, proj.: Wiktoria Szawiel What is left when wine is gone, eksperymentalne produkty z korków po winie, proj.: Wiktoria Szawiel
Łukasz Paszkowski

Absolwent Wydziału Wzornictwa na ASP w Katowicach. Kilkukrotny finalista organizowanego przez IWP konkursu Young Design, który w tym roku udało mu się wreszcie wygrać dzięki projektowi modułowego systemu półek JOIN & JOY. Regularnie współpracuje z marką Ciarko Design, znanym polskim producentem okapów kuchennych. Jego projekty dla tej firmy zostały wyróżnione nagrodami Red Dot 2013 oraz must have 2013 i 2014. 

Łukasz jest wszechstronnym designerem, w jego portfolio znajdują się zarówno realizacje mebli (C4D), armatury kuchennej (Deante), AGD (Ciarko), jak i pojazdów elektrycznych (Melex). 

Uważa, że w pracy projektanta najważniejsze jest skupianie się na realnych potrzebach użytkownika, gdyż to człowiek jest celem, a nie produkt sam w sobie.

Join & Joy, Luko, proj.: Łukasz Paszkowski Join & Joy, Luko, proj.: Łukasz Paszkowski
Illumia, Ciarko Design, proj.: Łukasz Paszkowski Illumia, Ciarko Design, proj.: Łukasz Paszkowski
Seria pojazdów elektrycznych Melex, proj.: Łukasz Paszkowski Seria pojazdów elektrycznych Melex, proj.: Łukasz Paszkowski
Projekt przyczepy campingowej, proj.: Łukasz Paszkowski i Michał Kozłowski Projekt przyczepy campingowej, proj.: Łukasz Paszkowski i Michał Kozłowski
Jan Lutyk

Absolwent Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Studiował także fotografię w czeskiej Opavie, wcześniej ukończył jeszcze etnologię i antropologię kulturową na UW. Rozpoznawalność zyskał dzięki projektowi stołka Ribbon, wykonanego z giętej, poplątanej sklejki, który w 2012 r. wygrał konkurs make me! organizowany w ramach Łódź Design Festival, a później zdobył jeszcze Red Dot Design Concept Award oraz główną nagrodę na DMY w Berlinie i był pokazywany na prestiżowym London Design Festival. Otrzymał także m.in. drugą nagrodę w konkursie Mazda Design za projekt opakowania na perfumy (wspólnie z Martą Garbińską) oraz stypendium w ramach programu BMW/ART/TRANSFORMS za projekt MIRROR. Na zlecenie Urzędu Miasta Warszawy zaprojektował też kolekcję mebli Dodge (wspólnie z Agatą Matlak-Lutyk), które towarzyszą prezentacjom miasta na międzynarodowych targach. 

Jego projekty łączy oszczędne wzornictwo i wizualna lekkość oraz bardzo duża dbałość o zastosowane materiały. 

Obecnie mieszka w Monachium, gdzie pracuje w znanym studiu Stefana Dieza.

Ribbon, proj.: Jan Lutyk Ribbon, proj.: Jan Lutyk
MIRROR, projekt Jana Lutyka powstały w ramach BMW ART TRANSFORMY 2012 MIRROR, projekt Jana Lutyka powstały w ramach BMW ART TRANSFORMY 2012
Dodge, proj.: Jan Lutyk i Agata Matlak-Lutyk Dodge, proj.: Jan Lutyk i Agata Matlak-Lutyk
Składana drabina, projekt dyplomowy Jana Lutyka Składana drabina, projekt dyplomowy Jana Lutyka
patrycja domańska

Projektantka, która wykształcenie zdobyła we Wiedniu, gdzie obecnie mieszka i realizuje zarówno prywatne, jak i komercyjne projekty. W swoich pracach stara się zawrzeć własną obserwację socjologiczną, inspiracje kulturą i podważyć pewne przyjęte konwencje estetyczne. Jej design to osadzenie mebli w nowym kontekście i badanie pewnych relacji często za pomocą rozwiązań i eksperymentów konceptualnych.

Jej autorskie lampy Holo to tylko pozornie zwykłe źródło oświetlenia. Wykorzystana przy ich produkcji farba termochromowa zmienia kolor pod wpływem ciepła.

Klosze, rozgrzewając się od ciepła żarówki, stopniowo zmieniają kolor z turkusowego na biały (przy temperaturze 31 stopni Celsjusza). Stygnąc, powracają do barwy pierwotnej. Domańska wielokrotnie miała już okazję prezentować się na wystawach m.in. podczas Vienna Design Week), a także na łamach magazynów i książek o designie.

Lampy Holo, proj.: Patrycja Domańska Lampy Holo, proj.: Patrycja Domańska
Lampa Magnum proj.: Patrycja Domanska and Felix Gieselmann Lampa Magnum proj.: Patrycja Domanska and Felix Gieselmann
jan kochański

Jego ścieżka kariery nie mogła wyglądać inaczej – ojciec rzeźbiarz i matka architekt wpoili mu zainteresowanie sztuką i estetyką. Wykształcenie zdobył na Wydziale Architektury Wnętrz Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a 2010 roku odbył staż w studiu projektowym jednego z najbardziej rozpoznawalnych światowych projektantów - Karima Rashida. Od 2012 roku jest asystentem w Pracowni Projektowania Mebla na warszawskiej ASP. Jego projekty wystawiane były w Londynie, Lipsku, Warszawie, Łodzi. Natomiast jednymi z ważniejszych nagród są must have (2013 i 2014) oraz Wallpaper Design Awards 2014.

Dwie nagrody otrzymał za swoją innowacyjną szczotkę z szufelką, która została wprowadzona do produkcji przez znaną duńską markę MENU.

To, co fascynuje mnie najbardziej, to sam proces wymyślania i produkowania nowych rzeczy. Moją ambicją jest tworzenie obiektów wysoce funkcjonalnych i estetycznych zarazem. Produktów, które dobrze służą. Dlatego zwracam uwagę na użyteczność wykorzystywanych materiałów i wygodną konstrukcję. Wierzę, że tylko dobra współpraca między projektantem a wytwórcą może skutkować dobrym projektem – opowiada o swojej pracy Kochański.

 Sweeper & Dustpan, proj.: Jan Kochański Sweeper & Dustpan, proj.: Jan Kochański
Przenośny stolik CLIP, proj.: Jan Kochański Przenośny stolik CLIP, proj.: Jan Kochański
agnieszka pikus

Warszawska designerka, której specjalnością jest projektowanie produktowe, ale także przeznaczone do przestrzeni publicznej. W Polsce i we Francji nauczyła się pracować zarówno indywidualnie, jak i w zespołach, z którymi tworzyła ciekawe realizacje. Autorka przyznaje, że to dopiero dzięki współpracy z innymi ludźmi (marketingowcami, socjologami, etnografami) można wymienić się doświadczeniami  i wzbogacić swoją wiedzę. Szczególnie wiele wyniosła podczas warsztatów we włoskim studio Emo Design.

Najnowsza realizacja projektantki to wdrożona przez markę Paged kolekcja Evo, która jest reinterpretacją thonetowskiego krzesła. 

W jej autorskiej wersji liczba nóg została zredukowana do trzech, co daje całkiem nowe, świeże spojrzenie na ten klasyczny już model siedziska.

Kolekcja Evo, proj.: Agnieszka Pikus Kolekcja Evo, proj.: Agnieszka Pikus
Float Led, Rosa, proj.: Agnieszka Pikus Float Led, Rosa, proj.: Agnieszka Pikus
Kuba

Projektant w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu – od kreacji interakcji po nowe media.

Współzałożyciel grupy panGenerator, w ramach której tworzy obiekty i instalacje interaktywne, przekraczające tradycyjne podziały między designem, sztuką a technologicznym R&D.

Pierwszy raz o zespole zrobiło się głośno za sprawą bransoletki TACTILU wykorzystującą specjalny kompozyt QTC (quantum tunneling composite) i pozwalającą mierzyć miejsce i siłę nacisku po zewnętrznej stronie urządzenia oraz technologię ‘sztucznych mięśni’ (flexinol), dzięki której możliwe jest symulowanie wrażeń dotykowych po wewnętrznej stronie bransoletki. Jednym z ostatnich pomysłów kolektywu jest naszyjnik NECLUMI, czyli pierwsza w historii biżuteria, bazująca na interaktywnej projekcji. Innowacyjny projekt stawia pytanie o granice eksperymentu i zabawę formą, jaka jest narzucona przez tradycję tworzenia biżuterii. 

DODECAUDION, proj. PanGenerator DODECAUDION, proj. PanGenerator
Tactilu, proj.: panGenerator Tactilu, proj.: panGenerator
Biżuteria Neclumi, proj.: panGenerator Biżuteria Neclumi, proj.: panGenerator
szpunar

Wspólnie z Kamilą Niedzwiedzką założył Szpunar Studio Projektowe, które zajmuje się projektowaniem i rozwojem nowych produktów. Zainteresowanie meblami wyniósł z domu – już jako dziecko spędzał czas w stolarni dziadka, a także obserwował ojca podczas jego prac nad robieniem mebli do domu. Później doświadczenie zdobywał na warszawskiej ASP, w kilku agencjach reklamowych i w studiu Tomka Rygalika.

Twórca wychodzi z założenia, że elementem kluczowym każdego projektu jest materiał, dlatego zawsze stara się je dobrze poznać, co później pozwala na eksperymenty.

Przykładem jest elegancka kolekcja mebli z drewna bukowego stworzona dla firmy Paged.

Szpunar Studio, Pufa Madame Szpunar Studio, Pufa Madame
Nikodem Szpunar for Paged Nikodem Szpunar for Paged
  • fejs
  • belka