F5 Gryzie

Ten hummus na słodko całkowicie odmieni wasze menu deserowe

Czy słodki hummus również zawojuje rynek? 

Deserowy hummus zadebiutował podczas tegorocznej edycji nowojorskich targów Fancy Food Show – jednego z większych i ważniejszych wydarzeń gastronomicznych po drugiej stronie Atlantyku. Na zaprezentowanie słodkiej wersji jednego z popularniejszych dziś na całym świecie dań zdecydowała się młoda marka Delighted By, za którą stoi Makenzie Marzluff. Makenzie robi słodkie hummusy od 2014 roku i początkowo częstowała nimi tylko przyjaciół. Na fali uznania bliskich i ich znajomych postanowiła jednak pójść za ciosem i przedstawić swój produkt szerszemu gronu.

hummus

Podczas wspomnianych targów marka przedstawiła pierwsze cztery smaki słodkiej pasty – Chocolate Chip Cookie Dough, Brownie Batter, Orange Ginger oraz Snickerdoodle.

W podstawowym składzie każdej wersji jest oczywiście ciecierzyca, sezamowa pasta tahini oraz kokosowe mleko lub olej.

Pozostałe to organiczne dodatki smakowe, takie jak ekstrakt z wanilii, kakao, świeży imbir czy skórka pomarańczowa. Wszystkie słodkie hummusy Delighted By są bezglutenowe, wegańskie i pozbawione alergenów w postaci np. orzechów.

hummus

Z czym to się je? Delighted By pytane jest o to bardzo często i wymienia kilka najlepszych opcji – grahamowe paluszki, precle, cynamonowa wersja chleba pity, jabłka i truskawki lub po prostu... łyżką! Na stronie marki znajdziecie również przepisy na typowo śniadaniowe i deserowe dania z wykorzystaniem słodkich hummusów.

To co, jedlibyście?

Najnowszy numer F5 Print Edition 'Nowa Europa' będzie poświęcony dominującym tendencjom w procesie budowy nowej, europejskiej tożsamości – uwzględniającej wpływy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również krajów byłego Bloku Wschodniego. Gorąco zachęcamy do lektury.

  • nowaeuropa