Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Polsce powstaje coraz więcej ekologicznych osiedli mieszkalnych, ale co to właściwie znaczy?

Zapytaliśmy stawiającą na ekologiczne rozwiązania spółkę mieszkaniową Skanska, co to właściwie są zielone osiedla i dlaczego warto je wybierać.
.get_the_title().

Czym są właściwie zielone osiedla? Dlaczego warto wybrać mieszkanie w budynku z certyfikatami i co nas czeka na miejscu?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych, czujniki jakości powietrza Airly, system korzystania z deszczówki do podlewania roślin…

…panele fotowoltaiczne na dachu, które zasilą oświetlenie w garażu. Zasadzone rośliny antysmogowe, które wyłapują i filtrują powietrze z toksycznych związków lotnych oraz pyłów. Brzmi nieźle, ale co jeszcze kryje się za rosnącym w siłę hasłem zielonych osiedli? Zapytaliśmy o to dewelopera, który w Polsce przeciera szlaki, jeśli chodzi o innowacyjne zielone budownictwo. Na nasze pytania odpowiedział Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska.

Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska
Osiedle Mickiewicza, pierwsze w Polsce osiedle mieszkalne z certyfikatem ekologicznym BREEAM

F5: Czym właściwie są ekologiczne osiedla, co to znaczy?

Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska: Ekologiczne osiedla to z jednej strony wyraz świadomego projektowania, budowania i użytkowania mieszkań. Za tym pojęciem stoją projekty mieszkalne realizowane z poszanowaniem środowiska i zdrowia ludzi. W praktyce oznacza to wprowadzanie rozwiązań przewyższających panujące standardy dotyczące m.in. użytych materiałów, jakości środowiska wewnętrznego czy gospodarki odpadami, również w fazie realizacji inwestycji. Dla Skanska stanowi to integralny element zrównoważonego budownictwa, dzięki któremu zwiększamy efektywność energetyczną budynków, podnosimy bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców naszych osiedli, ale też przyszłych pokoleń.

Osiedle Mickiewicza, pierwsze w Polsce osiedle mieszkalne z certyfikatem ekologicznym BREEAM

Dlaczego Skanska zdecydowała się iść w tym kierunku i jakie korzyści niesie ze sobą certyfikacja środowiskowa budynków?

Chcemy dostarczać zielone osiedla najwyższej jakości. Wynika to nie tylko z naszego modelu biznesowego, ale i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Obecnie Polska zajmuje 21 miejsce na światowej liście największych emitentów CO2, z 0,9 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Wątpliwości nie budzi już fakt antropogeniczności globalnego ocieplenia i jego wpływu na ekosystemy, w tym przyszłe pokolenia. Myśląc holistycznie, już w 2015 roku postanowiliśmy wprowadzić na rynek mieszkaniowy certyfikaty BREEAM.

To było ogromne wyzwanie, ponieważ wiązało się z wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań, podniesieniem wydajności energetycznej osiedli, ale również procesem szerokiej edukacji w zakresie BREEAM.

Osiedle Mickiewicza, pierwsze w Polsce osiedle mieszkalne z certyfikatem ekologicznym BREEAM

Dziś certyfikat, wyznaczając rekomendowane normy, porządkuje myślenie na temat inwestycji i pozwala przyszłym mieszkańcom zweryfikować jakość – pyta o niego blisko 40 proc. naszych klientów. Kupując mieszkania w Skanska, są świadomi, że wybierają miejsce przyjazne do życia dla siebie i swoich bliskich.

Nasze inwestycje minimalizują negatywny wpływ na otoczenie. Wyróżnia je wysoka jakość nietoksycznych materiałów, niska emisja CO2 i recykling odpadów budowlanych na poziomie 98 proc. To oczywiście podwyższa standard realizowanych przez nas osiedli.

Ile obiektów mieszkalnych z certyfikatem BREEAM wybudowała do tej pory Skanska? 

Wprowadzając BREEAM do Polski, byliśmy pionierami na rynku mieszkaniowym. Zaczęło się od warszawskiego Osiedla Mickiewicza, które do tej pory jest jedyną inwestycją w Polsce z certyfikatem BREEAM Final, czyli na etapie wykonawczym, ważnym bezterminowo. Doświadczenia w realizacji tego osiedla stały się inspiracją do budowy kolejnych zielonych inwestycji. W 2018 roku oddaliśmy do użytkowania Jaśminowy Mokotów i Holm House – oba otrzymały potwierdzenia spełnienia wymogów BREEAM na etapie projektowym.

Jaśminowy Mokotów to pierwsze tak zielone osiedle w Warszawie. Jego budowa była w pełni zasilana energią elektryczną generowaną z farm wiatrowych, dzięki czemu zapobiegliśmy wydzieleniu ok. 610 ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Ponadto przy jego realizacji przetworzyliśmy lub odzyskaliśmy 99 proc. odpadów. Projekt zachęca do kontaktu z naturą – na terenie inwestycji zachowaliśmy starodrzew. W sąsiedztwie zaś wybudowaliśmy otwarty dla wszystkich park. Na obszarze 8,5 tys. mkw. zaaranżowaliśmy 120-metrowe jeziorko z kładką.

Osiedle Jaśminowy Mokotów, Warszawa

Z kolei Holm House to ponadczasowy projekt dostosowujący się do zmieniających potrzeb jego mieszkańców. Osiedle uwzględnia m.in. wewnętrzny ogród i duże drewniane okna zapewniające optymalne doświetlenie. Charakteryzują je najwyższej jakości materiały i dbałość o najmniejszy detal. Standardem na wspomnianych osiedlach stały się także czujniki jakości powietrza, wraz z kompatybilną aplikacją, która wskazuje aktualny stan powietrza, a także podaje predykcje i porady na kolejne dni.

Osiedle Holm House na warszawskim Mokotowie

Z jakich rozwiązań jesteście najbardziej dumni?

Wyznaczamy trendy dotyczące zielonej certyfikacji mieszkań. Każdego roku przeprowadzamy drobiazgowe analizy dotyczące gospodarki odpadami.

Zaledwie 2,2 proc. odpadów ze wszystkich prowadzonych przez nas w 2018 roku budów trafiło na wysypiska, a blisko 98 proc. podległo recyklingowi.

Jeśli chodzi zaś o rozwiązania przydatne mieszkańcom, to standardem na naszych osiedlach stały się czujniki jakości powietrza Airly – aplikacja na podstawie aktualnych danych informuje o stanie powietrza. Oferujemy też system Danfoss Smart Heating umożliwiający zarządzanie ogrzewaniem w mieszkaniu. Według analiz rozwiązanie to pozwala obniżyć koszty zużycia energii cieplnej. W porównaniu do ręcznej regulacji temperatury, oszczędności wahają się pomiędzy 15-30 proc.

Myślenie Skanska o środowisku naturalnym niejednokrotnie wykracza poza granice naszych osiedli. Przy Osiedlu Mickiewicza na Bielanach oddaliśmy do użytku, poza udogodnieniami dla rowerzystów na terenie inwestycji, ścieżkę rowerową. Wspólnie z portalem NowaWarszawa.pl opracowaliśmy trzy autorskie trasy rowerowe, zróżnicowane pod względem długości, które podpięliśmy pod aplikację Endomondo. Dodatkowo do folderów na temat osiedla załączamy mapy dla biegaczy z wyznaczonymi propozycjami tras. W prezencie dla mieszkańców Mokotowa zagospodarowaliśmy wspomniany zielony teren z jeziorkiem – Park Enklawa. Podsumowując – mamy czym się pochwalić.

Osiedle Jaśminowy Mokotów, Warszawa

Jakie macie plany na przyszłość? Jakie rozwiązania chcielibyście wdrożyć?

Poszukiwanie innowacji służących dalszej poprawie jakości życia mieszkańców i chroniących środowisko jest jednym z naszych priorytetów. W bieżącym roku pracujemy nad wprowadzeniem rozwiązań, które poprawią jakość powietrza w mieszkaniach. Chcemy, aby standardem na naszych osiedlach stały się nawiewniki okienne z filtrami przeciwpyłowymi. Rozszerzamy także ofertę „pod klucz”. Decydując się na pakiet wykończeniowy, nasi klienci będą mogli skorzystać z dodatkowego rozwiązania – instalacji roślinnej filtrującej powietrze. Ponadto pracujemy nad ogólnym standardem automatyki mieszkaniowej pozwalającym na zintegrowane zarządzanie zarówno komfortem cieplnym, jak i energią elektryczną.

Oprócz nowych możliwości dla mieszkańców planujemy optymalizacje także na naszych budowach. Wybieramy rozwiązanie, które zastąpi wodę butelkowaną. Mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy nasi pracownicy będą korzystać z butelek wielorazowego użytku. Obliczyliśmy, że w ten sposób możemy obniżyć roczną emisję dwutlenku węgla o około 2 tony. Oczywiście to wartość referencyjna, niemniej jednak warto podjąć to wyzwanie.

 

Zmiany Klimatu