Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Roślina, która zakwitła w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 60 mln lat

To efekt zmian klimatycznych.
.get_the_title().

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta) to jedna z najstarszych roślin na Ziemi – istniała już w czasach dinozaurów. Pierwsze sagowce pojawiły się 280 milionów lat temu. Wówczas temperatura na świecie podniosła się za sprawą globalnego ocieplenia spowodowanego przez naturalny wzrost poziomów dwutlenku węgla w atmosferze, co pozwoliło sagowcom kwitnąć i rozmnażać się. Dziś ta popularna roślina ozdobna często uprawiana jest w domach. W takich warunkach niestety nie kwitnie. Generalnie na terenie Polski sagowce mogą zakwitnąć wyłącznie w ogrodach botanicznych. Na terenie Wielkiej Brytanii prawdopodobieństwo kwitnienia sagowca jest podobnie niskie, tak więc kiedy jeden z okazów zakwitł, wiadomość o tym od razu obiegła portale informacyjne.

Do zdarzenia doszło na terenie Ventnor Botanic Garden znajdującego się na graniczącej z kanałem La Manche wyspie Isle of Wight.

Na terenie tego ogrodu botanicznego jest średnio o 5 stopni cieplej niż w reszcie Wielkiej Brytanii, co okazało się idealną temperaturą dla prehistorycznego sagowca.

Kwiaty sagowca przypominają wielkie szyszki – męskie są większe, a żeńskie mniejsze. W brytyjskim ogrodzie botanicznym pojawiły się oba z nich.

To niezwykle rzadkie i wyjątkowe wydarzenie, ponieważ żeńskie szyszki sagowca nigdy nie pojawiły się na terenie Wielkiej Brytanii, a męskie tylko raz – 7 lat temu (a przynajmniej nie zostały przez nikogo oficjalnie zaobserwowane).

Botanicy mówią więc, że mamy do czynienia z pierwszym takim kwitnieniem na tym terenie od… 60 mln lat. Jak mówi John Curtis, dyrektor, Ventnor Botanic Garden, przyczyną niespodziewanego kwitnienia jest globalne ocieplenie. – Aby roślina mogła skutecznie się rozmnażać, warunki muszą być prawidłowe. Nie chodzi o jeden gorący dzień. To ocieplenie klimatu trwające od ponad roku, przez pełny cykl wzrostu – tłumaczy Curtis. Wygląda więc na to, że za sprawą kryzysu klimatycznego prehistoryczne rośliny mogą zakwitnąć w miejscach, w których nie kwitły od milionów lat. Mają ku temu dobre warunki – pisaliśmy już o tym, że lipiec oficjalnie był najgorętszym miesiącem w historii Ziemi. Można się więc zastanawiać, co w tym kontekście przyniesie przyszłość.

Zdjęcia: Ventnor Botanic Garden
Tekst: NS

Zmiany Klimatu