Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lato dobiega końca, ale warto jeszcze raz wybrać się na Poniatówkę. Tym razem na wielkie sprzątanie brzegu Wisły w ramach World Cleanup Day

W tym samym czasie podobne porządki będą odbywały się w 157 innych krajach świata. To nie są zawody, ale chyba nie chcemy, żeby okazało się, że nie troszczymy się o losy planety? 21 września zobaczmy się nad Wisłą zwarci i gotowi do sprzątania!
.get_the_title().

W trzeci weekend września będzie okazja, żeby zakasać rękawy i zrobić coś dobrego dla naszej planety.

Po raz drugi odbędzie się wielkie sprzątanie terenów nad Wisłą – od Poniatówki do aż do Mostu Świętokrzyskiego.

Na ochotników będą czekały zapewnione przez organizatorów worki na odpady i rękawiczki. I niestety pewnie też tysiące porzuconych plastikowych butelek, niedopałków, puszek, papierów i innych nieciekawych znalezisk, które zapewnili bywalcy tych terenów na przestrzeni ostatniego roku. A może sami też mamy na sumieniu jakiś papierek, który wyrzuciliśmy nie tam, gdzie trzeba? Nadarza się więc świetna okazja, żeby się trochę zrehabilitować.

Wydarzenie World Cleanup Day 2019 Warsaw/Światowy Dzień Sprzątania 2019 odbywa się w ramach akcji World Cleanup Day Poland, która jest częścią działań prowadzonych przez międzynarodową organizację Let’s Do It World.

Wrześniowe wielkie sprzątanie to zdecydowanie ich największe przedsięwzięcie. Jego skala jest imponująca również w porównaniu ze wszystkimi innymi tego typu inicjatywami na świecie.

„World Cleanup Day to jedna z największych światowych akcji naszych czasów, jednocząca 157 krajów świata na rzecz czystej planety. Mamy cel, który funkcjonuje ponad granicami państw, ale też różnych religii czy kultur” – czytamy na stronie WorldCleanupDay.org.

W zeszłym roku na całym świecie – od Nowej Zelandii po Hawaje – udział w akcji wzięło 18 milionów ochotników. Sprzątane były plaże, brzegi rzek, lasy i ulice.

Przy takiej pełnej mobilizacji w ciągu zaledwie jednego dnia można uprzątnąć ponad 82 tysiące ton śmieci.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatniego roku wiele mówiło się na temat ekologii, można mieć nadzieję, że podczas tej edycji do wielkich porządków przyłączy się jeszcze więcej osób. Choć tak naprawdę cudownie byłoby, gdyby tym razem zebrano mniej śmieci. Znaczyłoby to, że zaczęliśmy naprawdę dbać o czystość naszej planety.

Być może póki co to takie pobożne życzenie, ale ważne, że takich akcji zaczyna być coraz więcej. Przybierają one zorganizowane formy, jak Czysta rzeka, albo całkiem spontaniczne, jak popularny wśród biegaczy plogging.

Wcześniej całymi latami tego typu porządki organizowały głównie szkoły z okazji Dnia Sprzątania Świata, obchodzonego w Polsce od 1994 roku właśnie w trzeci weekend września.

Zdaje się jednak, że forma zorganizowanej, międzynarodowej akcji wzbudza więcej entuzjazmu niż odgórny obowiązek szkolny. „Przedszkola, szkoły, korporacje, instytucje państwowe – starzy i młodzi, bogaci i biedni, w pełni sprawni fizycznie i ci mniej sprawni – w akcji biorą udział wszyscy. Bo mogą. Bo chcą uczynić swój dom – planetę Ziemię – lepszym miejscem. Bo została stworzona taka możliwość. Bo należą do jednej społeczności” – taką odpowiedź na pytanie o to, po co jest organizowana ta akcja i czemu ludzie biorą w niej udział, znajdziecie na wspomnianej stronie WorldCleanupDay.org.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie tutaj.

To z kim się widzimy na Poniatówce w trzeci weekend września?

Zdjęcia główne: Instagram @worldcleanupday_2019
Tekst: KD

Zmiany Klimatu