Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ioncell, czyli tkaniny z drewna i gazet z recyclingu

Technologia ta ma być bardziej przyjazna dla środowiska niż proces produkcji bawełny.
.get_the_title().

O tym, że tradycyjne materiały nie zawsze mają dobry wpływ na środowisko naturalne, mówi się coraz więcej. Okazuje się na przykład, że zwykła bawełna wcale nie jest proekologicznym wyborem, bo do jej produkcji używa się pestycydów i ogromnych ilości wody. Tutaj mamy dla was mały przewodnik po materiałach przyjaznych dla środowiska, a dziś chcemy opowiedzieć wam o nowym fińskim wynalazku. Ioncell to technologia, która powstała w wyniku współpracy dwóch fińskich uczelni – Aalto University oraz Uniwersytetu Helsińskiego. To kolejna alternatywa dla tradycyjnych tkanin, tym razem w dużej mierze korzystająca z upcyclingu.

Technologia Ioncell pozwala na przerobienie na włókno tekstylne drewna, gazet z recyclingu, kartonów czy starych bawełnianych tkanin.

Naszym celem nie jest tylko recycling odzieży, ale też produkowanie możliwie najlepsze tkaniny – i dlatego sięgamy po włókna z recyclingu – tłumaczy Herbert Sixta z Aalto University.

źródło: EurekAlert!

Naukowcy zapewniają, że ich technologia jest bardziej przyjazna dla środowiska niż proces produkcji bawełny czy włókien syntetycznych. Do tego wykorzystuje drewno, które w przeciwnym razie uległoby zmarnowaniu i ubrania, które zostałyby zniszczone (większość odpadów tekstylnych nie trafia niestety do recyclingu).

Na początku grudnia zeszłego roku podczas obchodów rocznicy niepodległości Finlandii w sukience wykonanej w technologii Ioncell pokazała się nawet tamtejsza Pierwsza Dama, Jenni Haukio.

Jej kreacja wykonana z między innymi z brzozy rosnącej w Karelii Północnej spotkała się z naprawdę ciepłym przyjęciem. – Zaprojektowała ją młoda studentka mody i designu w Aalto, która chciała uhonorować fińską naturę i tradycję silnych kobiet – mówi o sukience profesor Pirjo Kaariainen z Aalto University. Naukowcy mają nadzieję, że komercyjna produkcja ich materiałów na większą skalę rozpocznie się w 2025 roku.

Zdjęcie główne: ioncell.fi
Tekst: NS

Zmiany Klimatu