Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zamiast burzyć Pałac Kultury, chcą postawić wokół niego kamienice

Architekci z pracowni PIG Architects planują zagęszczenie śródmieścia Warszawy, zapełniając ten obszar kamienicami. Projekt ma przywrócić dawny urok centrum stolicy.
.get_the_title().

Ostatnio w mediach ponownie rozgorzała dyskusja dotycząca Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zderzyły się opinie tych, dla których jest on reliktem komunizmu – pojawiają się nawet postulaty, że należy go wyburzyć – z poglądami osób postrzegających go jako symbol stolicy. Bez względu na to, po której stronie tego sporu staniemy, jedna kwestia nie ulega wątpliwości – przestrzeń wokół budynku Pałacu Kultury i Nauki nie jest optymalnie zagospodarowana. Jest za to chaotyczna i brakuje w niej klarownie zdefiniowanych obszarów.

Z tego założenia wyszli autorzy projektu, który zakłada zmianę charakteru okolicy Pałacu Kultury i Nauki. Architekci z pracowni PIG Architects planują zagęszczenie śródmieścia i odtworzenie jego przedwojennej struktury, zapełniając ten obszar kamienicami.

Projekt: PIG Architekci
Projekt: PIG Architekci

Te mają pełnić role obiektów mieszkaniowych, biurowych, usługowych, konferencyjnych i kulturalnych.

Projekt: PIG Architekci
Projekt: PIG Architekci
Projekt: PIG Architekci
Projekt: PIG Architekci

Lokale, znajdujące się na parterach kamienic, mają przyciągnąć zarówno mieszkańców, jak i turystów, a także ożywić przestrzeń, która aktualnie przypomina betonową pustynię.

Projekt zakłada zachowanie budynku Pałacu Kultury i Nauki.

Zmieni się jednak sposób jego wizualnego odbioru – gdy zostanie otoczony siecią niskich kamieniczek, stanie się mniej dominujący, a zarazem lepiej zintegrowany z nową strukturą centrum.

Projekt zakłada stworzenie takiego układu drogowego, który daje pierwszeństwo pieszym i rowerzystom. Ograniczony zostanie ruch, a liczba naziemnych miejsc parkingowych zostanie ograniczona. Uzyskana przestrzeń zmieni się w obszar zieleni. Projekt kładzie ogromny nacisk na rozwój roślinności na terenie wokół Pałacu Kultury i Nauki – według niego mają powstać nowe skwery, szpalery drzew i obszary zieleni rekreacyjnej.

Przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki w nowej odsłonie ma zachęcać Warszawiaków do spacerów, uczestnictwa w organizowanych tam eventach kulturalnych i spędzania czasu w przyjaznym, zielonym środowisku. To, czy projekt zostanie zaakceptowany i skierowany do realizacji, pozostaje jak do tej pory niewiadomą.

Źródło: White MAD

DESIGN