Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sztuczna góra w Turynie, która absorbuje dwutlenek węgla z powietrza

Angelo Renna zaprojektował sztuczną górę, która niczym gąbka będzie wchłaniała CO₂ z atmosfery.
.get_the_title().

Projektanci starają się rozwiązywać problemy współczesnego świata na różne sposoby. Tym razem holenderski designer walczy z problemem zanieczyszczenia powietrza we Włoszech.

Angelo Renna, zaniepokojony problemem emisji CO₂ do atmosfery, proponuje zbudowanie sztucznej góry, która będzie wchłaniać zanieczyszczenia.

Góra o wysokości 90 metrów i powierzchni 11 hektarów, powstanie z ziemi, która zostanie wykopana podczas budowy tunelu kolejowego łączącego Turyn z Lyonem. Renna opiera się na założeniu, że w ten sposób uzyska 6 ton gleby pozbawionej węglanu wapnia.

Sztuczna góra w Turynie, która absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery Sztuczna góra w Turynie, która absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery

Projektant uważa, że gleba dzięki odpowiedniej mieszaninie piasku i betonu zwiększy swoją zdolność do sekwestracji (oddzielenia i wychwycenia dwutlenku węgla ze spalin). Powstanie gąbka, która będzie mogła wchłonąć więcej dwutlenek węgla niż las. Hektar lasu absorbuje ok. 5 ton CO₂ rocznie, a sztuczna góra w Turynie będzie w stanie wchłaniać CO₂ w tempie 85 ton na hektar rocznie.

Góra gąbka o powierzchni 11 hektarów będzie absorbować rocznie 935 ton CO₂ z atmosfery.

Projekt Renny będzie nie tylko nowym, zielonym punktem orientacyjnym na mapie Turynu, stworzy też dodatkową przestrzeń odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców. A na samym szczycie znajdzie się publiczny plac, z którego będzie można podziwiać panoramę włoskiego miasta.

Sztuczna góra w Turynie, która absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery
Sztuczna góra w Turynie, która absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery
fot. Angelo Renna

Tekst: AB
Źródło: angelorenna.com

DESIGN