Najlepsze domy w Polsce: Dom Polny

Ukryty wśród pól, obłożony naturalnym kamieniem, dom wtopił się w otaczający krajobraz.
.get_the_title().

Dom Polny to kolejny koncept warszawskiego studia 81.waw.pl – to nie tylko projekt formy budynku, ale także ukształtowania domu, który jest wtopiony w otoczenie. Podobnie jak w przypadku Domu na Łące, architekci mieli za zadanie całkowicie wkomponować budynek w krajobraz.

Dom składa się z dwóch brył. Pierwszą obłożono polnym kamieniem, drugą stanowi lekki, biały, parterowy pawilon.

W pawilonie zlokalizowano strefę dzienną, a w kamiennej części znalazły się pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Obie bryły połączono długim, doświetlonym korytarzem, który jest drogą komunikacyjną między budynkami.

Najlepsze polskie domy Dom Polny Najlepsze polskie domy Dom Polny

Budynek usytuowano w centrum malowniczego pola. Stąd pomysł architektów, aby część frontową Domu Polnego obłożyć naturalnym kamieniem.

Dzięki zastosowaniu polnego kamienia budynek stał się częścią naturalnego krajobrazu.

Od strony wejścia dom został zasłonięty przez pokrytą zielenią bryłę garażu oraz przez długie, kamienne mury znajdujące się po obu stronach tej bryły. Takie rozwiązanie zapewniło mieszkańcom poczucie komfortu i prywatność.

Kamienne murki, które „wyrastają” z ziemi po obu stronach i oddzielają strefę wjazdową od otoczenia, sprawiają, że na pierwszy rzut oka główne wejście jest niemal niewidoczne.

Murki dopełniają kształt budynku, ale także osłaniają strefę wejściową od wiatru, który na polach naprawdę potrafi dać się we znaki.

Najlepsze polskie domy Dom Polny Najlepsze polskie domy Dom Polny

Innym ciekawym rozwiązaniem jest dach, który wysunięto względem okien salonu o 350 cm. Jego największa część znajduje się w narożniku, tuż nad salonem. – Takie rozplanowanie zadaszenia umożliwia ustawienie stołu z krzesłami tak, aby podziwiać widok na rzekę nawet w deszczowe dni – opowiadają autorzy projektu.

Najlepsze polskie domy Dom Polny

Przed głównym wejściem zlokalizowano podjazd, który umożliwia łatwy wjazd do garażu. Garaż, wraz z kotłownią i pomieszczeniami technicznymi, znalazł się w przedniej bryle domu i został odseparowany od części dziennej.

W strefie prywatnej, zlokalizowanej od strony ogrodu, znalazły się: salon, sypialnie, łazienki i garderoby.

Przeszklony pawilon otwiera dom na otoczenie, a pokoje w naturalny sposób stają się ramą dla zmieniającego się wraz z porami roku krajobrazu.

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB

Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook