Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady House

To idealny dom wypoczynkowy w Bieszczadach. Minimalistyczny, ale też regionalny, dzięki zastosowanym materiałom, detalom oraz kolorystyce.
.get_the_title().

Bieszczady House to dom wypoczynkowy o powierzchni 61 m² przeznaczony dla 5-osobowej rodziny. Znajduje się nad Jeziorem Solińskim, w malowniczym otoczeniu parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Nowy budynek stanął na miejscu rozebranego domku letniskowego typu „as”. Sentyment i nawiązanie do lekkiej, drewnianej konstrukcji poprzednika widać w materiale – drewnie, kolorystyce – bieli oraz detalach projektu Michała Karola z pracowni Karol Architektura.

Zdecydowano się zrecyklingować stary domek letniskowy – konstrukcja służy dzisiaj nowym użytkownikom w regionie, a materiał wtórnie wykorzystano w detalach budynku.

Wybór drewna jako budulca oraz materiału elewacyjnego architekt tłumaczy trudno dostępną lokalizacją domu. Projektant przewidział możliwość przeprowadzenia tzw. „cichej” budowy z użyciem elementów gotowych do łatwego i szybkiego montażu, unikając równocześnie produkcji niepotrzebnych odpadów. Drewno jest też materiałem zdrowym, oddychającym, ciepłym i w nieskończoność poddaje się recyklingowi, więc przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej.

Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach

Bieszczady House stoi na pochylonym, południowym stoku, który schodzi aż do samej tafli jeziora. Z uwagi na wyjątkową lokalizację starannie odpowiada standardom projektowania zrównoważonego.

Architektowi zależało, aby maksymalnie wpisać budynek w naturalny bieg skarpy i okoliczną, bogatą w drzewa liściaste, zieleń, otworzyć go oraz podporządkować otoczeniu tak, by nie wyróżniał się na tle pięknego krajobrazu.

Po wnikliwej analizie przestrzennej i geometrycznej gimnastyce mającej na celu ograniczenie kubatury do 300 m³, powstał projekt minimalistycznego, funkcjonalnego domu, który współgra z zabudową na sąsiednich działkach oraz nawiązuje do architektury regionalnej poprzez swoją skromność, zastosowane materiały i odniesienie do lokalnej tradycji budowania.

Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach

Na bryłę domu składają się dwie podstawowe formy: parterowy prostopadłościan i dwuspadowy dach o kącie nachylenia 45 stopni.

Bryłę dodatkowo urozmaicają tarasy na dwóch poziomach od strony południowej, z widokiem na Jezioro Solińskie.

Wejście zlokalizowano w elewacji bocznej – wschodniej, od strony wjazdu na działkę. Na parterze zaprojektowano hol, z którego schody prowadzą na poddasze, pokój dzienny z aneksem kuchennym (otwarte na główny taras zewnętrzny), małą sypialnię z łazienką oraz pomieszczenie techniczne dostępne od zewnątrz. Na poziomie poddasza powstały: pokój, sypialnia, łazienka oraz pralnia. Drzwi z głównej sypialni prowadzą na górny taras.

Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach

Warto podkreślić starannie przemyślane, ekologiczne rozwiązania, które zastosowano w domu w Bieszczadach, m.in. wykorzystanie wody deszczowej do podlewania roślin i jako szarej wody, zaprojektowanie przeszklonej południowej elewacji, która czerpie maksymalne zyski ciepła od słońca, użycie lokalnie dostępnych i naturalnych materiałów (np. w przypadkach murków bez niepotrzebnego pokrywania ich warstwami wykończeniowymi) oraz ponowne wykorzystanie wykopanej ziemi do umocnienia niższych skarp.

Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach
Najlepsze domy w Polsce: Bieszczady house – dom w Bieszczadach
Fot. Michał Karol/ karolarchitektura.com

Źródło: karolarchitektura.com
Opracowanie: AB

DESIGN