Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drewniany peryskop wśród drzew – niezwykły projekt domu autorstwa austriackiego studia

Ekologiczny mikrodom ma sprawić, że jego rezydenci na otaczający świat spojrzą oczami dziecka.
.get_the_title().

Ten wyjątkowy drewniany peryskop górujący nad szczytami drzew nosi nazwę Bert. To ekologiczne domy, które zaprojektowało austriackie Studio Precht. Chris Precht wraz z żoną Fei Tang postawili sobie za cel stworzenie modułowych domów, których kształt dopasowuje się do lasu – ilość modułów może bowiem zależeć od ilości dostępnego miejsca.

Zamiarem architektów było zaprojektowanie domu, który pozwoli spojrzeć oczami dziecka zarówno na otaczającą nas przyrodę, jak i na samą architekturę.

Kształt budynku, który przypomina peryskop, z pewnością to ułatwia.

Bert to efekt współpracy Studia Precht ze start-upem Baumbau, który specjalizuje się w mikrodomach, a także domkach na drzewie. – Projektując, postawiliśmy na zabawę. Chcieliśmy stworzyć raczej wyjątkową postać, a nie konwencjonalny budynek, dziwacznie wyglądającą postać, która stałaby się częścią lasu. Myślę, że właśnie ta dziwność może wywoływać uczucia i emocje. Być może to właśnie to, czego obecnie brakuje w świecie architektury – mówi Precht. Budynek, podobnie jak pień drzewa, łączy się z podłożem, nie potrzebując do tego dużej powierzchni. Wszelkie pomieszczenia funkcjonalne znajdują się w „rozgałęzieniach” Berta.

Wnętrza są ciemne i utrzymane w stonowanej kolorystyce. Nie bez przyczyny – mają skłaniać rezydentów do wyglądania przez okrągłe okna i obserwowania otaczającego ich lasu.

Brązowy gont w kształcie liści ma sprawiać, że konstrukcja wpasuje się w swoje otoczenie, nie kontrastując z nim.

Wiemy, że takie budynki jak Bert nie są krokiem do przodu na dużą skalę, ale myślę, że jako architekci musimy być bardziej odważni, próbować więcej i eksperymentować w kierunku bardziej zróżnicowanej przyszłości naszych miast – mówi Precht. Bert nie musi być wyłącznie produkowany z drewna – w rejonach, gdzie z dostępem do niego jest problem, można je zastąpić stalą.

Choć został zaprojektowany jako mikrodom, dzięki modułowej konstrukcji z prefabrykatów można go dowolnie rozbudowywać.

Na dachu znajdują się panele słoneczne, a w domu – toaleta kompostująca i urządzenie do uzdatniania wody. Budowa Berta ma się rozpocząć już wiosną 2020. Następnie będą go mogli wynająć turyści, którzy marzą o unikalnym doświadczeniu urlopowym. To pierwsza współpraca Baumbau ze studiem architektonicznym. W najbliższym czasie należy się jednak spodziewać kolejnych interesujących efektów kolaboracji start-upu z architektami i projektantami.

Tekst: NS
Źródło zdjęć: Baumbau

DESIGN