Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 wykładów na arena DESIGN 2018, na których trzeba być

arena DESIGN 2018 to nie tylko wystawy, na których można zobaczyć najlepsze projekty z Polski i ze świata. Program imprezy obfituje w wiele interesujących wykładów, których nie można pominąć.
.get_the_title().

arena DESIGN 2018 to jedyne w Polsce wydarzenie, które jest przestrzenią stworzoną przede wszystkim z myślą o potrzebie współpracy projektantów z przedsiębiorcami. Dlatego organizatorzy imprezy przykładają bardzo dużą uwagę do prowadzonych przez znanych ekspertów wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych, które odbywają się w strefie Forum w dniach 6-9 marca. Do tej pory ich tematyka koncentrowała się m.in. na materiałach, procesie projektowym, ergonomii czy zmysłach w designie. Motywem przewodnim jubileuszowej, 10. edycji wydarzenia będą jednak „POKOLENIA”. Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać, że w dzisiejszym wzornictwie należy doceniać doświadczenie i dorobek starszych, ale również nie można zamykać się na wizję i kreatywność młodych. Jak ten temat przejawia się w edukacyjnej części wydarzenia, możecie zobaczyć w programie, który znajduje się tutaj. My postanowiliśmy jednak ułatwić wam zadanie i wybraliśmy 5 wykładów, na których po prostu trzeba być.

1. Wykład inauguracyjny gościa specjalnego arena DESIGN 2018 – Patrice Bert i Christian Werner z LIGNE ROSET (wtorek 6 marca, 12:00-13:00, Forum)

Znakiem firmowym arena DESIGN od początku były spotkania ze światowej klasy projektantami i przedstawicielami znanych firm. Nie inaczej będzie w tym roku. Nawiązując do motywu przewodniego, organizatorzy imprezy razem z Galerią Wnętrza zaprosili do Poznania przedstawicieli francuskiej marki Ligne Roset. To rodzinna firma ze 150-letnim doświadczeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, która współpracuje z najbardziej utalentowanymi oraz nagradzanymi projektantami. W katalogu projektantów, z którymi marka dotąd współpracowała znaleźć można m.in. Christiana Wernera, Jeana Nouvelle, Philippe Nigro czy braci Bouroullec.

Do tej pory sporo słyszeliśmy o współpracy projektantów z producentami. Przy dziesiątej edycji chcieliśmy zmienić nieco formułę inauguracyjnego wykładu. Uznaliśmy, że temat współpracy obu środowisk: projektowego i biznesowego powinien podjąć zarówno przedstawiciel producentów, jak i projektant – obaj reprezentujący tę samą markę. Ich wspólny wykład najpełniej odda charakter relacji biznesowej, która łączy obie strony – mówi Małgorzata Czubak, dyrektor projektu arena DESIGN.

W Poznaniu podczas wykładu inauguracyjnego o relacjach łączących Ligne Roset z projektantami opowiedzą Patrice Bert i Christian Werner. Ten pierwszy to wieloletni współpracownik i współtwórca marki, związany z firmą od lat 70. Obecnie odpowiada za rozwój rynków Europy Centralnej i Wschodniej. Christian Werner to natomiast niemiecki designer, który we współpracy z Ligne Roset stworzył tak znane projekty jak sofa PRADO, lampa SITAR czy łóżko ANNA.

2. Design i kultura meblowania: od etnografii do projektu – Mateusz Halawa, School of Form (wtorek 6 marca, 11:00 – 11:30, Forum)

Własne mieszkanie to dla wielu ludzi obiekt pożądania i najdroższy zakup w życiu. Przestrzeń, gdzie prywatne aspiracje i zmiany pokoleniowe spotykają się z publiczną polityką, rynkiem nieruchomości i uporczywym brakiem mieszkań. Podczas arena DESIGN 2018 nad tematem designu i kultury meblowania mieszkań w Polsce pochyli się Mateusz Halawa, który prowadzi badania etnograficzne nad kulturą kredytu hipotecznego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Od 2015 roku Halawa kieruje też zespołem humanistyki i nauk społecznych School of Form.

Jak wygląda kultura zamieszkiwania w Polsce z perspektywy młodego pokolenia mieszkańców miast? W jaki sposób to, jak kupowane są mieszkania, staje się ważne dla projektowania wnętrz i mebli? W wykładzie pokażę kulturowy kontekst nowych mieszkań w Polsce na podstawie etnograficznych badań wśród kredytobiorców hipotecznych. Na przykładzie badań przeprowadzonych wspólnie z Kantar Millward Brown dla VOX opowiem, jak tego rodzaju badania mogą stać się zaczątkiem briefu na nową kolekcję mebli – zapowiada Mateusz Halawa.

3. Porozmawiajmy o pokoleniach – Katarzyna Miller, VOX (środa 7 marca, 12:10-12:50, Forum)

Wykład Katarzyny Miller będzie finałem półrocznej akcji marki VOX „Porozmawiajmy o wnętrzu”, w ramach której każdy może spotkać się z cenioną psycholożką i psychoterapeutką, by zadać jej własne, osobiste pytanie. Dotychczas spotkania odbyły się już w czterech największych miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Finałowe spotkanie na arena DESIGN zostanie poświęcone tematowi dialogu między pokoleniami. Jak wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie wpierać i inspirować? Jak się zrozumieć i porozumieć, mimo dzielących nas lat? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukamy wspólnie z Katarzyną Miller podczas arena DESIGN.

4. U siebie mimo wieku, pierwsze Wzorcowe Mieszkanie Seniora w Polsce – Agnieszka Cieśla i Jan Cieśla, DRC (czwartek 8 marca, 11:45-12:15, Forum)

„U siebie mimo wieku” jest odpowiedzią naglącą potrzebę spowodowaną gwałtownym starzeniem się polskiego społeczeństwa, na którą rynek nieruchomości mieszkaniowych nie jest przygotowany. To koncepcja projektowania mieszkań, która pozwala na aktywny i samodzielny tryb życia użytkownika, mimo rosnących wraz z wiekiem niedomagań. To prywatna, oddolna inicjatywa, której autorami są dr inż. arch. Agnieszka Cieśla i dr inż. arch. Jan Cieśla. Autorzy projektu połączyli swoje umiejętności w zakresie projektowania z owocną współpracą ze znanymi producentami materiałów wykończeniowych i umeblowania. Obecnie w projekcie uczestniczy siedemnaście firm. Projekt, jako jeden z nielicznych z Polski, jest partnerem Europejskiego Partnerstwa Innowacji na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia.

Stworzyliśmy pierwsze w Polsce Wzorcowe Mieszkanie Seniora, pokazujące jak można urządzić bezpieczne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu mieszkanie umożliwiające seniorom dłuższe pozostanie niezależnym. Wzorcowe Mieszkanie Seniora to publicznie dostępne miejsce dla chcących dowiedzieć się więcej o mieszkaniach przyjaznych starzeniu się, a także miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń, prowadzenia badań rynkowych i społecznych oraz showroom atrakcyjnych dla seniorów produktów i usług – mówią autorzy projektu.

Wykład autorów projektu i pomysłodawców przedsięwzięcia podczas arena DESIGN 2018 zapraszamy w czwartek 8 marca do strefy FORUM o godzinie 11:45. Wszystkich zainteresowanych tematem projektowania dla osób starszych zapraszamy jednak na miejsce już o 11:00, bo reprezentant redakcji F5, Michał Bachowski, opowie o najnowszych trendach w projektowaniu dla seniorów. Więcej na temat tego wykładu jeszcze w tym tygodniu na fpiec.pl.

5. Brak rejestracji wzoru nie wyklucza jego ochrony – adw. Maria Gutowska-Ibbs z Kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr (piątek 9 marca, 12:00-12:45, Forum)

W trakcie wystąpienia zostanie przedstawione nie tylko polskie i europejskie prawo wzorów przemysłowych, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki dla projektantów oraz producentów: w jaki sposób chronić wzór niezarejestrowany, jakie środki prawne przysługują w razie naruszenia wzoru oraz jak skutecznie dochodzić ochrony w postępowaniu sądowym.

Wobec szeregu naruszeń pojawiających się w dziedzinie wzornictwa przemysłowego warto mieć świadomość, że istnieją instrumenty prawne, które pozwalają na efektywną reakcję w przypadku naruszenia i nie pozbawiają ochrony wzorów niezarejestrowanych – podkreśla adw. Maria Gutowska-Ibbs, ekspert w zakresie prawa własności intelektualnej i TMT.

DESIGN