Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„The Alternative Limb Project” – surrealistyczne i odrealnione protezy wedle życzenia zamawiającego

Sophie Oliveira Barata postanowiła zrewolucjonizować design protez. Jej projekty mają wyrażać osobowość właściciela, a niektóre z nich można uznać za prawdziwe dzieła sztuki.
.get_the_title().

Designerka posiada wykształcenie związane z tworzeniem protez na cele efektów specjalnych do filmów i telewizji.

Przez 8 lat pracowała też jako plastyk dla jednego z największych producentów protez w Wielkiej Brytanii.

Tam robiła produkty wyglądające jak prawdziwe, ale w wolnym czasie eksperymentowała z totalnie odrealnionymi, fantazyjnymi konceptami, które dały początek inicjatywie „The Alternative Limb Project”. „W modzie wygląd zewnętrzny staje się formą wyrażenia siebie, Sophie zauważyła taki potencjał właśnie w protezach” – czytamy na stronie akcji TheAlternativeLimbProject.com


Zamysłem projektantki jest wykorzystanie najnowszych technologii i tradycyjnego rzemiosła oraz sztuki do stworzenia czegoś niezwykłego. Jej protezy są wyrazem eksploracji wyglądu ludzkiego ciała oraz jego modyfikacji i ewolucji – aż po obecnie rodzący się transhumanizm. Jednocześnie The Alternative Limb Project ma zachęcić do pozytywnego dialogu na temat niepełnosprawności i celebracji różnorodności ludzkiego ciała.

W ramach tego przedsięwzięcia powstają 3 rodzaje protez: realistyczne, surrealistyczne i całkowicie nieprawdopodobne, czyli unreal. Materiały, z których są wykonane, to przede wszystkim metale i kryształy, ale też masa innych, które pozostają tajemnicą Baraty.

Jeden z jej projektów został wykonany na zlecenie modelki i piosenkarki Victorii Modesty. Wbudowane w niego są komponenty głośników, a całość pokryta jest biżuteryjnymi kryształami.

Klientami Baraty są też paraolimpijczycy, modelki i modele czy twórcy gier komputerowych. Artystka nieustannie poszukuje i zachęca też do współpracy specjalistów z dziedziny modelingu 3D i nowoczesnych technologii. Wszystko to po to, by móc tworzyć coraz bardziej zaskakujące projekty, które pozwolą jej klientom wyrażać swoją osobowość, pasje, charakter, a jednocześnie – normalnie funkcjonować.

Trzeba przyznać, że projekty robią wrażenie i są przełomem, jeśli chodzi o rynek protetyczny.

Chyba nikomu się nie śniło, że proteza może symulować część ciała innego gatunku, czyli, np. zwierzęcia, z którym właściciel się identyfikuje.

„The Alternative Limb Project” to piękny ukłon w stronę osób mierzących się z koniecznością życia z protezami kończyn.

Zdjęcia: thealternativelimbproject.com
Tekst: Kinga Dembińska

DESIGN