Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 inwestycji w Lublinie, które zmienią oblicze miasta na lepsze

Wybraliśmy 5 najlepiej rokujących projektów, które niebawem pojawią się w Lublinie.
.get_the_title().

W ciągu ostatnich lat w Lublinie pojawiło się wiele nowych, ciekawie zaprojektowanych przestrzeni. Co więcej, w mieście nie tylko patrzy się w przyszłość, ale również zgrabnie łączy się ją z przeszłością i historią. Takie zestawienie potrafi wprawić w osłupienie – wystarczy wspomnieć Centrum Spotkania Kultur czy wyremontowany Plac Litewski. Miejsca te są regularnie nominowane do różnych nagród i plebiscytów. CSK znalazło się w ubiegłym roku wśród 7 Nowych Cudów Polski magazynu National Geographic, a Plac Litewski otrzymał nominację do Property Design Award. Ale to nie koniec nowinek inwestycyjnych, dzięki którym Lublin zyska nowe oblicze. Wybraliśmy pięć najciekawszych projektów, które niebawem dołączą do grona ukończonych.

1. Alchemia

Projekt, o którym w Lublinie słyszy się od 2009 roku. Początkowo miał składać się z dwóch części: śródmiejskiej i staromiejskiej. Całość zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, tuż obok ratusza i dokładnie pomiędzy dwiema historycznymi ulicami – Lubartowską i Świętoduską. Podstawą miały być zabytkowe Arkady znajdujące się w tamtym miejscu. Z biegiem czasu i z powodu problemów z nieuregulowanym statusem prawnym jednej z kamienic projekt został nieco zmieniony, choć nadal obejmuje elementy zabytkowej przestrzeni. Jego trzonem będzie parking dwupoziomowy na 315 miejsc postojowych i część usługowo-handlowa, która zajmie około 3,5 tys. mkw. Pojawią się w niej głównie restauracje i lokale gastronomiczne. W planach są także inne usługi, jak choćby sklep „Stokrotka”.

2. Unia Art Residence

Śródmiejskie rejony Ogrodu Saskiego już zyskały wizualnie za sprawą Urzędu Marszałkowskiego i Centrum Spotkania Kultur. Teraz, tuż obok tych inwestycji, powstaje nowoczesny apartamentowiec, który ma zachwycać nie tylko swoją bryłą, ale przede wszystkim luksusowym zapleczem dostępnym dla lokatorów. Wśród udogodnień znaleźć ma się bowiem prywatna strefa SPA, room service, clean service czy stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystko to w eleganckich, wykończonych kosztownymi materiałami wnętrzach.

W Unia Art Residence znajdzie się 191 apartamentów o powierzchni od 23 do 125 mkw.

Za jeden metr kwadratowy zapłacimy od 7,5 tys. do 12 tys. złotych. Odpowiedzialna za inwestycję firma TBV zapowiada, że już pod koniec 2019 roku budynek zostanie oddany do użytku.

3. Dworzec Metropolitalny

Dzięki temu projektowi zaniedbany teren dworca autobusowego przy stacji PKP Lublin Główny zyska nowe oblicze. Będzie to nie tylko dworzec autobusowy, bo plany Urzędu Miasta przewidują utworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. To tutaj znajdzie się główna stacja, której zadaniem będzie skomunikowanie Lublina nie tylko z regionem, ale również krajem i zagranicą. W ubiegłym roku pojawiły się dwie koncepcje zagospodarowania tego terenu. Poddane zostały konsultacjom społecznym, co utwierdziło władze miasta i projektantów w przekonaniu, że oba pomysły należy połączyć, wyciągając z nich najlepsze rozwiązania. W trzecim, ostatecznym wariancie pojawi się więc koncepcja architektoniczna z jednej propozycji i rozwiązanie drogowe z drugiej. Obecnie trwają prace nad stworzeniem ostatecznej wersji projektu. Kolejnymi krokami ma być wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac, które planowane są na 2020 rok. Obiekt ma zostać oddany do użytku do 2023 roku. Całość kosztować będzie blisko 190 mln złotych, z czego 137 mln przekazanych zostanie z funduszu RPO.

4. Remont deptaka

Znacznie krócej przyjdzie nam czekać na odświeżenie znajdującego się w samym centrum miasta deptaka. Renowacja głównej przestrzeni spacerowej lubelskiego centrum ma być przedłużeniem prac przy ukończonym w ubiegłym roku Placu Litewskim.

Teren od placu do Bramy Krakowskiej ma być spójną przestrzenią przyciągającą uwagę mieszkańców i turystów.

Po jednej stronie deptaka pojawi się zieleń, zaś po drugiej oświetlenie. Wszystko ściśle korespondujące z rozwiązaniami użytymi na Placu Litewskim. Co więcej, wokół drzew na deptaku staną ławki, a przy Bramie Krakowskiej nasadzone zostaną nowe drzewa. Założeniem jest poprawienie funkcjonalności przestrzeni Deptaka tak, by nowoczesna przestrzeń pełna była zieleni, miejsca do odpoczynku, ale również ogródków kawiarnianych. Dodatkowo do 1 czerwca powinien pojawić się projekt Księgi Standardów (szerzej pisaliśmy o niej tutaj), która obowiązywać będzie właśnie na lubelskim deptaku. Oznacza to, że zmienią się tam także szyldy i reklamy, a ogródki i teren lokali usługowych będzie lepiej korespondował wizualnie z przestrzenią miejską.

5. Park Ludowy

To drugi najważniejszy teren zielony tak blisko centrum miasta. Nieco zaniedbana do tej pory przestrzeń ma odzyskać blask i cieszyć oko. W planach jest również rozbudowanie funkcjonalności parku. Projekt zakłada przywrócenie i zachowanie bioróżnorodności tego terenu poprzez nasadzenia różnych gatunków drzew i zamontowanie budek lęgowych dla nietoperzy, ptaków i owadów. Powstaną tam także ścieżki dydaktyczne z różnorodną roślinnością, nowoczesne place zabaw, siłownie na otwartym powietrzu i wybiegi dla psów. U zbiegu parku i rzeki Bystrzycy pojawi się z kolei przystań kajakowa oraz kładka z punktem widokowym. W najbliższym czasie mają zostać wyłonieni wykonawcy prac na terenie Parku Ludowego. Projekt jest we wczesnej fazie realizacji, więc nie wiadomo konkretnie, kiedy uda się go zakończyć.

Pośród nowych inwestycji, które w niedługim czasie pojawią się w Lublinie, jest również wiele innych propozycji, które nie zmieściły się do tego zestawienia. Dlatego na koniec warto wspomnieć o budowie biurowca przy ulicy Spokojnej oraz modernizacji jednego z głównych targowisk w Lublinie znajdującego się przy ulicy Ruskiej. One także przyczynią się wkrótce do zmiany oblicza miasta na lepsze.

Tekst: JS
Zdjęcia pochodzą z materiałów Urzędu Miasta oraz inwestorów

DESIGN