Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie ma afroamerykańskich świętych katolickich. Oni chcą to zmienić

Na liście świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego znajduje się 11 osób ze Stanów. Nie ma wśród nich Afroamerykanów.
.get_the_title().

Około 69 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych identyfikuje się jako chrześcijanie – wśród nich większość, bo aż 45 proc. wyznaje różne odłamy protestantyzmu, a 20 proc. to katolicy. Z kolei znaczna część Afroamerykanów należy do kościołów protestanckich, jednak wśród czarnoskórych mieszkańców USA są także katolicy (5 proc.). I – jak się okazuje – nie mają ani jednego świętego, z którym mogliby się identyfikować.

Podczas gdy na liście świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego znajduje się 11 osób ze Stanów Zjednoczonych, wszystkie z nich bez wyjątku są białe. Z drugiej strony żaden z czarnoskórych katolickich świętych nie pochodzi z USA.

Nad zmianą tego stanu rzeczy zaczął właśnie pracować Xavier University of Louisiana – jedyny w kraju uniwersytet, który zarazem jest historycznie czarny i katolicki. W zeszły wtorek, 31. lipca, władze uniwersytetu ogłosiły, że ich katedra Institute for Black Catholic Studies we współpracy z kilkoma organizacjami wyłoniła listę 5 afroamerykańskich katolików zasługujących na miano świętych i błogosławionych.

Pierre Toussaint / źródło: nola.com

Przez większą część historii w USA instytucjonalny Kościół katolicki był europejski i biały. Ale to nie znaczy, że tacy byli też wszyscy amerykańscy – tacy byli ludzie, który prowadzili kościelne instytucje i rządzili kościołem – tłumaczy Matthew Cressler z College of Charleston, który bada historię czarnego katolicyzmu.

Inicjatywa kanonizacyjna może pomóc w rozpoznaniu wkładu czarnych katolików w amerykański Kościół katolicki na poziomie instytucjonalnym.

Wśród kandydatów na świętych znajduje się Pierre Toussaint, były niewolnik, który następnie założył w Nowym Jorku szkołę dla czarnych dzieci, Julia Greeley, również była niewolnica znana z pomocy potrzebującym, dwie założycielki zakonów – Henriette Delille z Nowego Orleanu i Mary Elizabeth Lange z Baltimore – oraz Augustus Tolton, który uważany jest za pierwszego czarnoskórego księdza w Stanach. Wszyscy oni byli dobrze znani w swoich lokalnych wspólnotach religijnych, jednak na poziomie instytucjonalnym do dziś nie są dostrzegani. Proces kanonizacji mógłby to zmienić. Szkopuł w tym, że trwa on długo – całe dekady czy nawet wieki. Dlatego tym ważniejsze jest to, że Xavier University wysiłek podejmuje już teraz.

Źródło: Huffington Post

TU I TERAZ