Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Genialne zdjęcia fotografów wyróżnionych przez magazyn „LensCulture”

50 nazwisk – tyle co roku wskazuje magazyn „LensCulture” w ramach konkursu Emerging Talent Awards. Prezentujemy zdjęcia niektórych z nich, bo to prawdziwa uczta dla oka.
.get_the_title().

„LensCulture” to magazyn, który od 10 lat śledzi i prezentuje trendy współczesnej fotografii. Interesuje się pracami z całego świata, z różnorodnych kultur i ze wszystkich możliwych dziedzin – od mody, przez fotografię abstrakcyjną czy uliczną, po dziką naturę czy sztukę. Dlatego na coroczny konkurs talentów spływają setki prac ze wszystkich kontynentów. Jak co roku ze wszystkich zgłoszeń wybrano i doceniono 50 fotografów.

Wyróżnia ich „to coś”: innowacyjność, świeże podejście do prezentowanych tematów, wartość przekazu i to, że zdjęcie składnia do refleksji i zostaje w naszej pamięci na dłużej.

Międzynarodowe jury konkursu składa się z ośmiu ekspertów z dziedziny fotografii. Każdy z nich z wybranej pięćdziesiątki wskazuje jedną osobę, która otrzyma wyróżnienie specjalne i nagrodę pieniężną. Zobaczmy, czyje prace w tym roku spodobały się jurorom najbardziej.

1. Diego Moreno z Meksyku za „Strażników Pamięci”

fot. Diego Moreno

Ta seria zdjęć inspirowana jest historią rodziny fotografa.

Jego ciotka cierpiała na rzadką chorobą, która przyczyniła się do deformacji jej wyglądu.

Krewni nie potrafili tego zaakceptować i ukrywali ją w domu przed światem, dopuszczając się wobec niej aktów przemocy i nadużyć. Jej koszmar skończył się, gdy trafiła pod dach Moreno i jego babki. Dlatego na zdjęciach artysty znalazły się przerażające maski, ale też liczne symbole religijne, które mają podkreślić obłudę tego świata.

Fot. Diego Moreno

2. Alice Mann z Wielkiej Brytanii za „Bębniarki”

fot. Alice Mann

Zdjęcia pokazują młode dziewczyny z Południowej Afryki, które tworzą subkulturę mażoretek. Przynależność do niej daje im poczucie wspólnoty, ale też siły i dumy. Ma to szczególne znaczenie dla umacniania ich pewności siebie i rozwoju, aby móc odnosić sukcesy na równi z mężczyznami, przełamując tym samym stereotypy społeczne, z którymi spotykają się na co dzień.

fot. Alice Mann

3. Leah Kennedy z Australii

fot. Leah Kennedy

Zdjęcia Australijki zostały zauważone wśród tak wielkiej ilości zgłoszeń ze względu na wyjątkowe wyczucie kompozycji, kolorystyki i konceptu.

Jej krajobrazy eksplorują temat współistnienia ludzi i środowiska naturalnego.

Skłaniają do refleksji, zwracając uwagę na ślady ingerencji człowieka w otaczającą go piękną przestrzeń.

fot. Leah Kennedy

4. Aaron Vincent Elkaim z Kanady za „Tam, gdzie płynie rzeka”

fot. Aaron Vincent Elkaim

Seria Kanadyjczyka porusza tematy szczególnej wagi.

Ukazuje problem degradacji środowiska naturalnego przez człowieka i zanikania ludności tubylczej.

Elkaim dokumentuje te palące kwestie w niesamowicie piękny i estetyczny sposób, który niejednokrotnie ma mocniejszą siłę przekazu, niż goniące za sensacją obrazy z pierwszych stron gazet.

5. Bastard Turpin z Wielkiej Brytanii

fot. Bastard Turpin

Na pierwszy rzut oka niełatwo się domyślić, na co właściwie patrzymy. Kiedy już zorientujemy się, że „modelki” na zdjęciach Turpina pochodzą z fabryki zabawek erotycznych, to nadal ciężko określić, czy leżą one na ziemi, czy unoszą się w powietrzu. Te pełne sprzeczności, zaskakujące zdjęcia, mogą być interpretowane na bardzo wiele sposobów. A prezentacja „ciał” – oświetlenie i ułożenie w tak delikatny, wysmakowany sposób – zasługuje na najwyższe wyróżnienie.

fot. Bastard Turpin

6. Barbara Peacock ze Stanów Zjednoczonych za „Amerykańską Sypialnię – refleksję nad naturą życia”

fot. Barabra Peacock

Peacock pracuje w zawodzie już wiele lat, jednak to właśnie ta seria zdjęć została uznana za niezwykle świeże i przykuwające oko podejście do tematu. Przewrotnie może być więc ona początkiem jej nowej kariery. „Amerykańska Sypialnia” to fascynujące studium intymności, uchwycone w genialne kompozycje.

fot. Barbara Peacock

7. Marta Blue z Włoch

fot. Marta Blue

W tym wypadku wybór jurora padł na Włoszkę, gdyż spełniła ona główny stawiany przez niego wymóg fotografii: ma ona skłaniać do zadawania pytań.

Każde zdjęcie jest jak kadr z filmu, do którego od razu możemy dopisać jakąś fabułę.

A przejrzystość i minimalizm tych ujęć tworzą niepowtarzalny klimat.

fot. Marta Blue

8. Ronghui Chen z Chin za „Zamarzający kraj”

ot. Ronghui Chen

Ta seria to opowieść o młodych ludziach wkraczających w dorosłość. Mieszkają w upadających przemysłowych miastach, co trzyma ich w stanie zawieszenia między wielkim światem a pozbawiającym większych perspektyw na ciekawą przyszłość miejscem urodzenia. Chen uchwycił ich życie w sposób szczery, świeży, a zarazem wzruszający, gdzie każdy detal może mieć kluczowe znaczenie dla przedstawianych historii.

fot. Ronghui Chen

Te osiem nazwisk na pewno warto zapamiętać, bo pewnie jeszcze o nich usłyszymy. Tymczasem mamy nadzieję, że w przyszłym roku wśród wyróżnionych talentów znajdzie się także nasz rodak, bo przecież w naszym światku fotograficznym mamy masę naprawdę zdolnych osób.

Źródło zdjęć: LensCulture.com
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ