Facewatch #54 – 10 aktywistek i aktywistów z Wrocławia, którzy zmieniają miasto na lepsze

Wybraliśmy najbardziej aktywnych działaczy miejskich ze stolicy Dolnego Śląska, którym zawdzięczamy pozytywne zmiany w regionie.
.get_the_title().

Oto nasz subiektywny przegląd 10 osób i zespołów, które aktywnie działają na rzecz Wrocławia.

1. Michał Bieniek

Źródło: YouTube Wrocław 2016

Artysta i kurator. Prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent, wraz z Anną Kołodziejczyk twórca Przeglądu Sztuki Survival, kurator wielu artystycznych i społecznych interwencji w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Ostatnio kurator niesamowitej akcji „Wrocław. Wejście od Podwórza”. Koniecznie poczytajcie o niej więcej tutaj.

2. Kamila Kamińska

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Doktor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Pedagogiki we Wrocławiu. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, zajmuje się pedagogiką miasta i streetworkingiem. – Badam miasto i jego dynamikę, publikuję i wykładam. Ale przede wszystkim – jestem praktykiem. Pracuję z ludźmi, wśród ludzi i dla ludzi. Wiedzą o tym moi studenci. Pedagogikę zgłębiają ze mną w terenie, podczas realnej pracy z ludźmi, poprzez kontakt z żywym człowiekiem i z jego problemem – powiedziała w wywiadzie dla www.wrocław.pl. Wózkownia, rewitalizacja Trójkąta, Akcja–Inkubacja – to wszystko jej dzieła.

3. Katarzyna Majewska i Piotr Rudzki

Źródło: FB Teatr Polski w Podziemiu

Animatorzy kultury, producentka i działacz na rzecz kultury, współtwórcy Teatru Polskiego w Podziemiu. Oboje właśnie nominowani do Wrocławskiej Osobowości Roku 2017. Od dawna walczą o poprawę sytuacji wokół Teatru Polskiego. Wspierają i organizują offowe przedsięwzięcia teatralne w mieście.

4. Tadeusz Mincer

Źródło: wroclaw.naszemiasto.pl

Tadeusz Mincer wraz Anną Słaczewą i Iwoną Nowak tworzą Fundację na Rzecz Studiów Europejskich, która powstała by wspierać i ułatwiać wysokiej jakości badania w naukach społecznych i humanistycznych. Może brzmi to skomplikowanie, ale ma głęboki sens. Młodzi aktywiści chcą budować most porozumienia między myślącymi akademicko naukowcami a społecznikami działającymi praktycznie dla miasta.

5. Wojciech Chowaniec

Źródło: FB Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów

Wrocławianie mieszkający w centrum wiedzą o Zakrzowie głownie to, że leży bardzo daleko od rynku. Tymczasem to właśnie tam powstało stowarzyszenie, które przeprowadziło jedną z największych inwestycji ufundowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wojciech Chowaniec jest jego prezesem.

6. Aleksandra Lemańska i Anna Tubicz

Źródło: wroclaw.pl

Dwa lata temu dziewczyny założyły Fundację Miasto Kobiet. Jest to platforma gromadząca różnego rodzaju specjalistów pomagających kobietom rozwiązywać ich problemy. W swych działaniach skupiły się na kobietach, ponieważ uważają, że „kobieta jest centrum wszechświata”. Ich sztandarową akcją jest legendarny już Pchli Targ Kasztanowa 7.

7. Karolina Micuła

Fot. Kornelia Głowacka-Wolf dla wyborcza.pl

Laureatka Nagrody Publiczności ostatniego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jej wykonanie legendarnego utworu „Arahia” Kultu pokazało, że jest sceniczną petardą. Buntowniczo umalowana czerwoną i białą farbą, z nagim biustem, prowokująco spoglądała na mieszkańców miasta z okładki Magazynu Wrocław. Nigdy nie brakuje jej na demonstracjach, jeśli uważa, że jej głos będzie potrzebny. Przyjeżdża na rowerze.

8. Anna Jur

Fot. Anna Jur

Właścicielka i pomysłodawczyni marki Szarakowo oraz Fundacji Paliwo Artystyczne. To za jej sprawą dwa razy do roku Wrocław przeżywa prawdziwe odrodzenie rękodzieła. Wspiera artystów i zapewnia im przestrzeń do prezentowania prac. W pierwszym Ręki Dzieła Fest, czyli festiwalu, który sama wymyśliła i organizuje, brało udział zaledwie ośmiu twórców. Teraz corocznie zgłasza się ponad 100…

9. Jakub Nowatorski

Nowotarski to prezes Stowarzyszenia Akcja Miasto, ale można by osobno wyróżnić także innych jego członków, jak wiceprezesi Filip Matusiak, Agnieszka Imiela, Sandra Domańska czy Robert Gacek. Łączy ich to, że są wrocławianami i Akcję Miasto prowadzą jako mieszkańcy dla mieszkańców. – Chcemy, by Wrocław był bardziej przyjaznym miastem do życia, pracy i wypoczynku. Pracujemy oddolnie i marzymy, że nasza aktywność udzieli się innym – mówią. Propagują ruch rowerowy w mieście i prowadzą konsultacje społeczne.

10. Przemysław Filar

źródło: FB Przemysła Filar

Prezes Towarzystwa Upiększania Miasta. Działają już od 2004 roku. Ich siła tkwi w pracy zespołowej. Nawet na swojej stronie internetowej nie wyróżniają żadnego zarządu. Z internetu oczywiście dowiemy się, że prezesem Towarzystwa jest Przemek Filar, ale w zakładce „o nas” bardziej wyeksponowana jest deklaracja członkowska, a nie sztywna struktura organizacyjna. Chcą „pięknego, otwartego i tolerancyjnego Wrocławia. Miasta, w którym będzie się dobrze żyło każdemu z jego mieszkańców”. Warto wejść na ich stronę, żeby przekonać się, jak wiele akcji prowadzą.

TU I TERAZ