Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chaty z syberyjskiej sosny w Warszawie, czyli kultowe osiedle Przyjaźń otwiera się w tę sobotę dla zwiedzających

Domki fińskie za które płacono węglem, chaty z syberyjskiej sosny, czyli skansen dla budowniczych Pałacu Kultury, który przejęli na lata studenci i pracownicy akademiccy, otwiera się w tę sobotę na odwiedzających. Znacie Warszawę? Takiej wersji pewnie nie.
.get_the_title().

Osiedle Przyjaźń wzniesiono w 1952 roku dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Dla robotników zbudowano wieloosobowe baraki, dla kadry inżynierów postawiono jednorodzinne, drewniane domki. Część z nich sprowadzono z Finlandii. Za fińskie domki płacono węglem – taka była koncepcja Jana Mitręgi, ówczesnego ministra górnictwa i energetyki.

Propozycja nazwy „Przyjaźń” wyszła od Józefa Sigalina – naczelnego architekta Warszawy i nawiązywała do przyjaźni polsko-radzieckiej.

Osiedle było samowystarczalne. Na jego terenie działały: kino, stołówka, klub, boiska i korty, łaźnia parowa, biblioteka, przychodnia, poczta oraz kotłownia.

W 1955 roku ukończono budowę PKiNu, a Osiedle Przyjaźń, które oddano Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczono na akademiki dla studentów i pracowników naukowych. Do dzisiaj funkcjonuje tu unikatowe w skali kraju Osiedle Akademickie Przyjaźń. A w 2014 roku jego układ urbanistyczny wpisano do gminnej ewidencji zabytków.

osiedla przyjazn warszawa
fot. Henryka Leszko, Wikimedia Commons

W tym roku Osiedle Przyjaźń świętuje 66. urodziny. Z tej okazji, w sobotę 22. lipca, po zabytkowym układzie drewnianych domów na Bemowie oprowadzą was przewodniczki z Grupy Odkrywkowej Osiedla i założycielki Archiwum Społecznego Osiedla Przyjaźń. Oprócz spaceru historycznego, przygotowano także sąsiedzką wymianę ubrań i potańcówkę w legendarnym Klubie Karuzela – jednym z najstarszych oraz największych drewnianych obiektów na Mazowszu.

Wydarzenie możecie śledzić tutaj.

Tekst: AB

TU I TERAZ