Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

8 DJ-ek, które będą rządzić tego lata na festiwalach muzycznych [KONKURS]

Jedziesz na jeden z festiwali muzycznych dedykowanych elektronice? Oto osiem kobiet tworzących niesamowite sety, które skutecznie podbijają serca publiczności na całym świecie!
.get_the_title().

Mocno zdominowana przez mężczyzn scena DJ-ska doczekała się w ostatnich latach silnej reprezentacji kobiet. Są utalentowane, ambitne i mają doskonałe wyczucie rytmu. Te dziewczyny nie tylko dostarczają porcji dobrze skrojonych, niebanalnych brzmień, ale również powodują, że przy ich muzyce chce się tańczyć!

1. Nina Kraviz (Exit)

To nie jest zwykła DJ-ka, a prawdziwa petarda energii oraz idealnego doboru dźwięków. Urodzona w Irkucku, znana jest już niemalże na każdym z kontynentów. Rosjankę spokojnie można okrzyknąć wschodnią gwiazdą deep house’u. Jednak niech to zaszufladkowanie nikogo nie zwiedzie – ta dziewczyna wszystko robi po swojemu, co czuć od pierwszych wydawanych przez nią dwunastocalówek, które docenili DJ-e na całym świecie. Doceniają ją również media. W 2017 roku została okrzyknięta DJ roku przez MIXMAG, gościła na łamach The Guardian i nieprzerwanie znajduje się w rankingu 100 najlepszych światowych DJ-ów Resident Advisor.

2. Amelie Lens (Audioriver)

Mimo że nadal jest dość nową postacią na muzycznym rynku, Amelie Lens stała się jedną z najbardziej pożądanych przez bookerów i organizatorów festiwali artystek. Nic też nie zapowiada, żeby tumany wzbijanego przy okazji jej występów kurzu tak szybko opadły. Amelie wie, jak zaskarbić sobie serca publiczności, a tworzona przez nią muzyka porywa w wir doznań na wielu poziomach sensorycznych. Od jej debiutanckiej EP „Exhale” z 2016 roku, po „Stay With Me” (2017) i najnowsze EP „Involve 020” – w nadchodzącym sezonie możemy być pewni jednego: że niezależnie gdzie wystąpi, na pewno jej nasycone emocjami sety będą czymś, czego nie można przegapić!

3. The Black Madonna (Melt)

Prawdziwa królowa wśród DJ-ek! Weteranka sceny dance, która co prawda największą liczbę festiwalowych występów bez wątpienia wyrobiła w sezonach 2016 i 2017, ale nadal nie bez przyczyny jest jedną z chętniej zapraszanych przez organizatorów imprez artystek. W swoim repertuarze serwuje dobrze wyważony miks przeróżnych tanecznych gatunków, najmocniej orbitujący wokół dance i house music. Marea Stamper na amerykańskim rynku muzycznym gości tak naprawdę od lat. Co ciekawe, jej pierwsze kroki związane z tym biznesem sięgają końcówki lat 80. i początku 90. ubiegłego wieku! Wtedy, jako dzieciak mający zaledwie 16 lat, rzuciła szkołę, opuściła domowe zacisze i zaczęła żyć na własną rękę, jeżdżąc po imprezach i sprzedając z całą grupą ludzi mixtape’y i rave’owy merch. Rzucania szkoły akurat nie powinno się pochwalać, ale przypadku tej pani wczesny skok w dorosłość i w subkulturę techno akurat wyszedł na dobre.

4. Helena Hauff (Audioriver)

Ciekawa postać niemieckiej sceny techno. Rezydująca w Hamburgu DJ-ka i producentka, z wyglądu bardziej może przypominać królową Harleyowców, niż osobę w jakikolwiek sposób powiązaną ze sceną elektroniczną. A jednak to Golden Pudel Club można uznać za jej drugi dom, w którym z wdziękiem organizowała wieczory klubowe pod nazwą Birds and Other Instruments. Jako artystka w swojej twórczości na pozór jest spójna, ale jednocześnie nieprzewidywalnie łączy brzmienia i gatunki, dzięki czemu w jej muzyce odnajdziemy pełen eklektyzm dźwięków (łączy w jedno m.in. takie gatunki jak dirty acid, chicago, synth-pop, electro czy post-punk) i przeróżnych emocji – od cold wave’owego mroku najczęściej towarzyszącego jej twórczości poczynając, a na bardzo tanecznych, wręcz lekko zabarwionych popem utworach kończąc.

5. Dr Rubinstein (Audioriver)

Idealny przykład na to, jak miłość i pasja do muzyki czasem przekładają się na twórczość. Urodzona w Rosji, wychowana w Izraelu, a obecnie mieszkająca w Berlinie (grywająca m. in. w słynnym klubie Berghain). Marina Rubinstein pozostaje wierna swojej nastoletniej muzycznej miłości do rave’u i acid techno. Promuje je w świecie, grając klasyczne i reprezentacyjne utwory, sygnowane przez takie wytwórnie jak Harthouse, Force, ect. Dzięki nim stała się również mocno rozpoznawalna na tle innych DJ-ek i DJ-ów, zyskując szacunek całego środowiska. Co ciekawe, Dr Rubinstein można spotkać nie tylko za konsoletą, ale również, kiedy sama nie gra – tańczącą wśród zwykłych śmiertelników na parkiecie.

6. Charlotte de Witte (Tomorrowland)

Ukrywająca się niegdyś pod pseudonimem Raving George, zaledwie 24-letnia Charlotte, z pozoru delikatna Belgijka o subtelnej urodzie, za konsoletą przemienia się w prawdziwą wirtuozkę. Jej naturalna swoboda, opanowanie i umiejętności prezentowane za deckami sprawiają, że muzyka, którą wypuszcza spod swoich skrzydeł, robi wrażenie lekkiej, przyjemnej w odbiorze i łatwej w produkcji. Nie można jednak dać się zwieść pozorom! Wspaniała mieszanka dźwięków, której jest autorką, to wypadkowa wrodzonego talentu, pasji, perfekcyjnego słuchu, ale też… wyjątkowo ciężkiej pracy! Charlotte de Witte przedefiniowuje i nadaje świeży oddech takim tanecznym gatunkom jak techno czy minimal, w których teoretycznie wszystko już zostało powiedziane. Wystarczy się wsłuchać w dwa wypuszczone przez nią w 2017 roku kawałki – „Closer” i „Motion” – żeby móc się o tym przekonać na własnej skórze.

7. T A K A (Audioriver)

T A K A dzielnie reprezentuje nową falę polskich twórców muzyki elektronicznej. Jak przyznaje w wywiadach, bardzo mocny wpływ wywarła na nią brytyjska scena klubowa. Można to zresztą poczuć w jej muzyce, która pulsuje, czaruje, uwodzi i uzależnia, co sprawia, że nie tylko gromadzi się wokół niej coraz większe grono fanów, ale też zaczyna być bardziej dostrzegana i poważana przez innych twórców. Przybliża ją to do grupy najlepszych światowych DJ-ów i DJ-ek. Grywała u boku takich artystów, jak Sunil Sharpe, AnD czy Anthro. Ostatnio około-dźwiękowe podróże zawiodły ją do stolicy Libanu. W Bejrucie odnajduje nowe dźwięki, inspirację i gra na imprezach organizowanych przez przyjaciół z grupy Frequent Defect.

8. Tijana T. (Tauron Nowa Muzyka)

Serbska Dj-ka i dziennikarka, od wczesnych lat dwutysięcznych związana z belgradzką sceną muzyczną. Najpierw współpracowała przy telewizyjnych i radiowych programach muzycznych, następnie była twarzą festiwalu EXIT, aż w 2006 roku na dobre rozpoczęła swoją przygoda z dekami, która, w różnych konfiguracjach (na początku występowała z Abe Duque, wokalnie wspierała też Marka Houle i Gerbrudera Teichmanna, obecnie najwięcej tworzy solo), trwa do dziś. Jej DJ-skie zdolności zostały docenione przez międzynarodową publiczność, co sprawia, że jest częstym i szanowanym gościem na klubowych scenach Europy, USA czy Izraela. Podobno, poza wyjątkowym powabem i wdziękiem, charakteryzuje ją nieokiełznana energia i idealne wyczucie publiczności.

!!! UWAGA KONKURS !!!

Mamy dla was do wygrania 2 karnety na festiwal Audioriver, gdzie zagrają aż 4 spośród DJ-ek, które znalazły się w powyższym zestawieniu. Żeby wziąć udział w konkursie napiszcie, której DJ-ki grającej w tym roku na europejskich festiwalach zabrakło w naszym zestawieniu. Wybierzemy 2 najbardziej kreatywne odpowiedzi. Macie czas do poniedziałku 2 lipca do 12:00. Powodzenia!

TU I TERAZ