Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 dowodów na to, że antyczne inspiracje wróciły do łask [KONKURS]

Kultura z czasów starożytnych okazuje się niezwykle aktualna. Mamy na to parę dowodów.
.get_the_title().

Kultura masowa kocha nostalgię, a recykling dawnych trendów i inspiracji nieustannie napędza jej bieg. Ale czy współczesne mody mogą sięgać także znacznie dalej niż przysłowiowe dwie dekady wstecz, które rzekomo regularnie zataczają koło? Okazuje się, że czerpią nawet ze starożytności i to nie tylko w ramach efemerycznego nurtu vaporwave. Poniżej tropimy antyczne wpływy w świecie najnowszych trendów.

1. Antique with modern

Nie ma to jak do minimalistycznego wnętrza utrzymanego w surowym klimacie wstawić antyczną kolumnę lub złote lustro bogato zdobione głowami jakichś mitologicznych stworów. Może być też waza lub jakieś gliniane naczynie wyglądające jak efekt pracy archeologów eksperymentalnych. Ważne, żeby kontrast kuł w oczy. A może by tak olbrzymi, przeskalowany antyczny medalion nad jacuzzi?

Jak widać, elementy wnętrz sprzed tysięcy lat dzisiaj okazują się niezwykle aktualne i inspirują popularne teledyski.

2. Rzeźby we współczesnych ciuchach

Fotograf Léo Caillard i dyrektor artystyczny Alexis Persani odpowiedzialni są za sesję zatytułowaną „Street Stone”, w ramach której ubrali antyczne rzeźby prosto z paryskiego Luwru we współczesne ciuchy.

Kurtki denim leżą na nich jak ulał. Artyści najpierw sfotografowali same rzeźby, a potem przebrali swoich przyjaciół i też zrobili im zdjęcia w podobnych pozach. Jak to we współczesnym dziele sztuki – wykończenie całości dokonało się w Photoshopie… Efekt możecie ocenić sami, ale to kolejny dowód na to jak antyk koresponduje ze współczesnością.

3. Kolor Antique White

Zestawienia najmodniejszych w danym sezonie kolorów oraz wyciąganie konkretnych barw ze znanych dzieł tak, żeby tworzyły wierną paletę – to pomysły, które cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Najnowszym lansowanym odcieniem Pantone jest Antique White zaliczany do kolorów „białych i neutralnych”, czyli kolejny przejaw wpływów starożytnych. W końcu nie ma nic lepszego niż neutralne tło, tylko po to, żeby wyeksponować coś krzykliwego.

https://i.pinimg.com/564x/d6/54/74/d654746f7d98df9dee6ccb280695e7f0.jpg
https://pl.pinterest.com/pin/368943394465138996/

Antique White to także kolor ślubnej sukni vitage (nie ma obecnie nic modniejszego niż suknia po babci), kolor kąpieli w mleku (tak, tak, tu już podwójne inspiracje antyczne) i kolor ścian kuchni i salonów amerykańskich przedmieść wprost z amerykańskiego snu.

https://pl.pinterest.com/pin/362469469992678555/

No i najważniejsze – nic tak nie pasuje do Antique White jak… marmur i złoto.

4. Brak tabu w miłości fizycznej

https://pl.pinterest.com/pin/831336412436896131/

Miłość fizyczna, seks we wszystkich możliwych odsłonach – prywatnie, publicznie, w internecie, w sztuce itp. Millenialsi i Generacja Z to pierwsze pokolenia dla których nie ma tabu, bo w końcu ich przedstawiciele dorastali w czasach, kiedy, głównie za sprawą rozwoju technologii, strefa intymna szybko przestawała skrywać jakiekolwiek tajemnice. W starożytnej Grecji też nie było pruderii. W antyku seks był obecny w sferze publicznej podobnie jak dzisiaj. Wystarczy wspomnieć o kulcie fallusa, powszechnych związkach homoseksualnych i słynnej na cały świat wyspie Lesbos…

https://sztukaantyku.blog.polityka.pl/2011/06/27/niepoprawna-waza/

Mamy tylko nadzieję, że czynniki przemocowe, takie jak władza i niewolnictwo, są tym aspektem, który nie będzie inspirował młodych pokoleń. Za to już otwartość i innowacyjność – jak najbardziej!

5. Teatr

Dyscyplina sztuki, która, jak wiadomo, ma antyczny rodowód, cieszy się niezmienną popularnością i potrafi brać na tapet dawne tematy i ukazywać je w odświeżonej wersji. W warszawskim Teatrze STUDIO niebawem (6.05) odbędzie się premiera „Żab” w reżyserii Michała Borczucha. To spektakl oparty na fragmentach komedii greckich Arystofanesa („Żaby”, „Chmury”, „Ptaki”), a także czerpiący z powieści Krzysztofa Niemczyka „Kurtyzana i pisklęta” oraz aktorskich improwizacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to bardzo współczesna i aktualna próba spojrzenia na nasze korzenie, czyli na dziedzictwo greckie.

Dwie kluczowe dla twórców idee to piękno i dobro rozumiane jako jedno słowo Kalokagathia.

Słowo wyrażające koncepcję kompletnej osobowości człowieka, który rodzi się nieprzystosowany do życia i który, musi się go nauczyć. Ta premiera to bez wątpienia wydarzenie, którego nie można przegapić. Dlatego mamy dla was konkurs.

!!!KONKURS!!!

Mamy do rozdania dwa podwójne zaproszenia na spektakl „Żaby” w Teatrze STUDIO w terminach: 8, 9, 10 i 15 maja. Wystarczy, że napiszecie w komentarzach (tutaj pod postem, nie na Facebooku), gdzie jeszcze, poza wyżej wymienionymi przykładami, można współcześnie dostrzec przejawy wpływów antycznych. Zwycięzców wyłonimy 7 maja o godz. 12.00. Powodzenia!

TU I TERAZ